Kroměřížští karatisté zabojovali na Krajském poháru a Poháru talentů Krajského svazu karate Zlínského kraje

Kroměřížský oddíl Karate z TJ Slavia Kroměříž pořádal ve spolupráci s Krajským svazem karate ČSKe Zlínského kraje z.s. a Olomouckým svazem karate z.s. první kolo Krajského poháru a Poháru talentů 2022 KSK ČSKe ZK. Turnaje se zúčastnilo celkem sto tři závodníků z šesti klubů a proběhlo celkem 131 startů. Na tomto turnaji mohli diváci vidět dva styly karate, a to Goju Ryu a Shotokan. Na práci rozhodčích dohlížel zkušený hlavní rozhodčí z Jeseníku pan Svatopluk Sekanina a na průběh soutěže dohlížela ředitelka soutěže Ing. Mgr. Monika Blešová. Kroměřížský oddíl reprezentovalo dvacet tři mladých karatistů. V dopolední části turnaje, tj. v Poháru talentů se předvedli začátečníci sportovního karate, kteří bojovali v pěti disciplínách: Karate Agility (běh na čas přes překážkovou dráhu s prvky karate), Kihon Ido (základní techniky karate v pohybu), Kumite Ballon (zápas proti míči na stojanu), Kata Beginner (základní sestavy kata), Kumite Beginner (zápas se soupeřem s upravenými pravidly pro začátečníky). Za kroměřížský oddíl nastoupilo deset karatistů, kteří si vedli na závodním tatami velmi dobře. V Poháru talentů vybojovali dvacet sedm medailí.

Daniel Ševců (chlapci do 7 let): 1. místo KA, 2. místo KI, 3. místo KU

Tadeáš Haša (ml. žáci 10-11 let): 2. místo KA, 1. místo KI, 2. místo KU

Jan Klimek (ml. žáci 10-11 let): 3. místo KA, 3. místo KI, 3. místo KU

Felix Hrabal (ml. žáci 10-11 let): 3. místo KA, 1. místo KI, 1. místo KU

Zuzana Hauková (ml. žákyně 10-11 let): 1. místo KA, 1. místo KI, 2. místo KU

Jana Běhalová (ml. žákyně 10-11 let): 2. místo KA, 3. místo KI, 3. místo KU

Veronika Bryšková (ml. žákyně 10-11 let): 3. místo KA, 2. místo KI, 1. místo KU

Samuel Daněk (st. žáci 12-13 let): 2. místo KA, 1. místo KI, 1. místo KU

Tomáš Šebestík (st. žáci 12-13 let): 3. místo KI

Julie Zedníčková (ml. žákyně 10-11 let: 1. místo Kata Beginner, 2. místo Kumite Beginner

 

Do odpolední části turnaje, do Krajského poháru pro pokročilé karatisty, nastoupilo třináct kroměřížských karatistů, kteří vybojovali celkem devatenáct medailí. Adéla Blumensteinová obsadila 2. místo v kata dorostenky. Kategorii Kata juniorky ovládly kroměřížské karatistky Karolína Turková a Hana Březovjáková, které spolu zabojovaly ve finále o zlatou medaili. Rozhodčí se nakonec přiklonili na stranu Turkové. Martin Unger a Šimon Cícha soutěžili v kategorii Kata muži. Šimon Cícha v semifinále porazil stavem 3:0 svého soupeře a postoupil do finále, kde potkal svého klubového kolegu Martina Ungera. Oba karatisté předvedli ve vzájemném souboji skvělého bojového ducha a pro rozhodčí bylo rozhodování těžké. Vítězem kategorie se stal nakonec Martin Unger a Šimon Cícha se mohl radovat ze stříbra. Nejvíce obsazenou kategorií byla kategorie Kata starší žáci, kde bojovali tři kroměřížští karatisté Tomáš Vrbecký, Alex Knap a Libor Babušík. Vrbecký porazil závodníky z Karviné i Třebíče a prošel bez ztráty praporku až do finále. Alex Knap nastoupil v druhém kole proti Liboru Babušíkovi, kterého porazil a postoupil do finále, kde na něj čekal oddílový kamarád Vrbecký. Finálový zápas byl velmi těsný a závodníci si nic nedarovali. Vrbecký se stal těsným rozdílem vítězem kategorie, kdy zvítězil 2:1 nad Knapem, který obsadil konečnou druhou pozici. Libor Babušík, který na sobě v posledních měsících velmi zapracoval, obsadil bronzovou pozici. Vítězkou kategorie Kata starší žákyně se stala Markéta Hrušková. V kategorii Kata ženy se cvičily pokročilé kata, které byly divácky velmi atraktivní. Stupně vítězů obsadily jen kroměřížské karatistky: 1. místo Karolina Turková, 2. místo Eliška Sklářová a 3. místo vybojovala Hana Březovjáková. Další disciplínou Krajského poháru byla disciplína kumite, kde proti sobě nastupují dva karatisté a bojují spolu. Tomáš Vrbecký porazil v napínavém finále soupeře z Třebíče a stal se vítězem kategorie kumite st. žáci -40 kg. V soutěži kumite dále nastoupili Adéla Blumensteinová (kumite dorostenky +54 kg, 1. místo), Ondřej Haša (Kumite junioři -61 kg, 1. místo), Šimon Cícha Kumite muži +84 kg, 1. místo a Kumite muži U21 +75 kg, 1. místo) a Libor Babušík (kumite st. žáci -45 kg, 1. místo.)

Velké pozornosti se těšila kategorie Katy týmů. Jedná se o disciplínu, ve které tři karatisté cvičí stejnou kata. Kata musí být zacvičena naprosto synchronně. Hodnotí se technická úroveň, dýchání, časování, bojovnost, fyzické a atletické dovednosti a mnoho dalšího. V kroměřížském oddíle se již několik měsíců připravují dva kata týmy pod vedením paní trenérky Moniky Blešové. Kata tým staršího žactva jménem „Kicune“ ve složení Markéta Hrušková, Tomáš Vrbecký a Alex Knap a kata tým juniorů jménem „Maneki Neko“ ve složení Rozárie Cieslarová, Petra Němečková a Matyáš Řezáč.  Tým „Kicune“ nastoupil proti týmům z Třebíč a Karviné. V prvním kole zacvičili naprosto bezchybně kata Saifa a mohli tak postoupit do finále. Ve finále se potkali s shotokanským kata týmem z Karviné. Ve finále musejí kata týmy kromě sestavy kata ukázat i bunkai. Bunkai je praktická ukázka technik z předvedené kata, kde se bojuje s jedním či dvěma útočníky. Součástí bunkai bývá mnoho přemetů, pák, lámacích technik, kopů a otoček. Kroměřížský tým „Kicune“ předvedl ve finále kata Sanzeru a bunkai, která diváky i rozhodčí velmi zaujala. Nebylo tedy překvapením, že kroměřížský kata tým vyhrál zlatou medaili. Juniorský kata tým „Maneki Neko“ předvedl ve finále stejně jako mladší tým kata Sanzeru a k ní svoji verzi bunkai. Opět nenechali nikoho na pochybách, že jsou velmi dobře připraveni a mohli se radovat z prvního místa.