Olympiáda dětí a mládeže 2022: naši karatisté získali pro Zlínský kraj bronz z kata týmů a zlato z kata dorostenců

Na konci června proběhla v Olomouci velká sportovní událost. Na Olympiádu dětí a mládeže 2022 (ODM) se sjelo více než tři a půl tisíce sportovců, kteří se utkali v sedmdesáti třech disciplínách. Jedním z týmů, který byl součástí reprezentace Zlínského kraje byli i karatisté z Kroměříže.  Tým pod vedením trenérky Ing. Mgr. Moniky Blešové a jejího asistenta Ondřeje Haši vyrazil po několika týdenní intenzivní tréninkové přípravě na ODM ve složení Markéta Hrušková, Tomáš Vrbecký, Alex Knap, Petra Němečková, Rozárie Anna Cieslarová a Matyáš Řezáč. Disciplíny, ve kterých měli karatisté soutěžit, byly rozděleny dle věku na starší žactvo a dorost. Dorostenci se zaměřili zejména na soutěž kata a kata tým. Starší žactvo mělo o něco náročnější přípravu, jelikož se připravovali rovnou na čtyři disciplíny a to kata, kata tým, kumite a kumite tým. Zlínští karatisté využili toho, že jejich soutěž začínala až třetí den trvání ODM. Volný čas tak strávili na zahajovacím ceremoniálu, prohlídkou města Olomouc, návštěvou sportovišť jiných sportů a samozřejmě i návštěvou Olympijského domu v Pevnosti poznání. Kvůli úmornému vedru, které v těchto dnech panovalo, proběhly dva poslední tréninky před zahájením soutěže ve Smetanových sadech a na místním koupališti.

Zlínští karatisté se zaměřili zejména na soutěž kata týmů, do které vkládali velké naděje. Cílem této disciplíny je zacvičit danou kata (sestava proti jednomu či více imaginárním protivníkům) ve skupině tří karatistů. Důraz je kladen na synchronní provedení, techniku, dýchání, fyzické a atletické dovednosti a mnoho dalšího. U jedné z připravených kata si každý tým připravil pod vedením trenérky svoji speciálně vymyšlenou bunkai, která představuje praktickou bojovou ukázku zvolené kata. Kata tým má přesně stanovený časový limit, během kterého musí tým předvést kata a k ní i bunkai. Zlínský kata tým dorostenců se ve složení Němečková, Cieslarová a Řezáč dostal do boje o bronzovou medaili. Bohužel jejich kata Gekisaidai Ichi na soupeře nestačila a tým se umístil na konečné sedmé pozici. Kata tým staršího žactva ve složení Hrušková, Vrbecký a Knap si vedl velice dobře a v prvním kole zvítězil s kata Saifa 5:0. Ve druhém kole už štěstí nepřálo a prohráli s Libereckým krajem 1:4. V repasáži nastoupil zlínský kata tým do boje o bronzovou medaili s Olomouckým kata týmem. Zlínský tým předvedl výborným způsobem kata Sanseru. Olomoucký tým si vedl se svou kata také velmi dobře, rozhodčí se však přiklonili k lépe zacvičené kata zlínského týmu. Zlínský kata tým tak mohl začít oslavovat a radovat se ze zisku bronzové medaile. V den soutěže kata se k výpravě Zlínského kraje připojil i poslední člen zlínské reprezentace karate dorostenec Igor Laštůvka. Laštůvka předvedl excelentní výkon v kata dorostenci. V prvním kole se střetl s velmi silným soupeřem, proti kterému zacvičil kata Chatanyara kushanku a zajistil si postup do dalšího kola. Dalšími koly prošel Laštůvka bez výraznější ztráty praporků až do finále. Ve finále proti Laštůvkovi nastoupil reprezentant Středočeského kraje Jan Stránský. Oba závodníci předvedli, že jejich cvičení je na vysoké závodní úrovni sportovního karate. Ze zlaté medaile se po napínavém závěru radoval Laštůvka, který k úspěchu zlínského kata týmu přidal další cenný kov. Druhý den soutěže karate na ODM byl ve znamení zápasů kumite jednotlivců a kumite týmů. Kumite týmu staršího žactva se bohužel v silné konkurenci nepodařilo prosadit. Nejlépe si v disciplíně kumite starší žákyně -47kg vedla Markéta Hrušková, která obsadila 5. místo a připsala si pro Zlínský kraj cenné body.

Zlínský tým karatistů přispěl výpravě Zlínského kraje celkem dvěma cennými kovy a splnil také důležitou věc, která by měla platit pro všechny dětské sportovce. Důležité je si Olympiádu dětí a mládeže užít, mít ze sportu radost a fungovat jako tým.

více na našem Instagramu: goju_ryu_karate_do_kromeriz