Reprezentovali jsme Zlínský kraj na Zimní olympiádě dětí a mládeže 2020

Od neděle 19. ledna do pátku 24. ledna 2020 probíhala v Karlovarském kraji 9. Zimní olympiáda dětí a mládeže 2020 (ODM). Do této zimní olympiády bylo zařazeno i karate, které sice není typickým zimním sportem, ale v karlovarském kraji má silnou členskou základnu. Náši závodníci se ODM účastnili již v roce 2017, kdy probíhala VIII. letní Olympiády dětí a mládeže v Jihomoravském kraji. Na ZODM soutěžilo celkem 1340 závodníků ve dvanácti sportech a třiceti třech disciplínách. Do výpravy Zlínského kraje bylo nominováno celkem sedm desát čtyři sportovců.

Do soutěže Karate byli Zlínským svazem karate z.s. nominováni čtyři karatisté na základě dosažených sportovních výsledků v roce 2019, které doprovázeli dva trenéři Ivana Laštůvková a Ladislav Havel. Soutěžilo se pouze ve věkových kategoriích: dorostenci a starší žactvo. V kategorii dorostenců byli nominováni Armando Morales a Ondřej Haša, kteří soutěžili v disciplíně kata a kumite. V disciplíně kata starší žákyně reprezentovala Zlínský kraj Adéla Hrajnohová. Posledním nominovaným zlínským závodníkem byl Igor Laštůvka, který nastoupil v disciplínách kata a kumite starší žáci. Pro Moralese, Hašu a Laštůvku se jednalo již o druhou účast na ODM.

Ondřej Haša nastoupil v kata dorostenci a v prvním kole získal volný los. Ve druhém kole jej porazil závodník z Libereckého kraje a Haša se tak dostal do repasáže. V prvním kole repasáže Haša zvítězil 5:0 proti závodníkovi ze Středočeského kraje. Ve druhém kole nastoupil proti závodníkovi z Jihomoravského kraje a postoupil do boje o bronz stavem 4:1. Bronzová medaile však Hašovi (i přes dobře zacvičenou kata Suparinpei) unikla o jediný praporek, kdy nad ním zvítězil závodník z Pardubického kraje stavem 3:2. Ondřej Haša tak získal 5. místo. V disciplíně kumite dorostenci -60kg nastoupil Haša proti závodníkovi z Královéhradeckého kraje. Nadějně vyvíjející se zápas pro zlínského závodníka však skončil předčasně. Při kopu ura mawashi geri si Haša zranil koleno a lékař mu poračování v soutěži nedoporučil.

Adéla Hrajnohová startovala na ODM poprvé a to v kategorii kata starší žákyně. V prvním kole zacvičila velmi pěkně kata Seizan, bohužel však do dalšího kola nepostoupila a umístila se na 15. místě.

Igor Laštůvka startoval na své druhé olympiádě v kategorii starší žáci. Letos se mu bohužel vůbec nedařilo. V kategorii kata udělal v prvním kole chybu v kata, která ho stála postup. V repasáži o umístění vyhrál v obou kolech nad svými soupeři 5:0 a umístil se na 11. místě. V kategorii kumite starší žáci bohužel Laštůvka prohrál v prvním kole 0:2 a celkově se umístil na 13. místě.

Armando Morales startoval v disciplínách kata dorostenci a kumite dorostenci +60kg. V disciplíně kata cvičil Morales v prvním kole kata Anan. Ta však na soupeře z Jihomoravského kraje, který se stal finalistou kategorie, bohužel nestačila. V repasáži cvičil Morales v prvním kole kata Suparinpei, ve druhém kole kata Seizan a umístil se na konečném 9. místě. V disciplíně kumite dorostenci +60kg se zlínskému závodníkovi podařilo dostat do boje o bronzovou medaili. Bohužel o jeden bod podlehl Morales svému soupeři z Pardubického kraje a umístil se nakonec na krásném 5. místě.

Děkujem závodníkům za příkladnou reprezentaci Zlínského kraje!