Vybojovali jsme 39 medailí na 1. kole NP karate Goju Ryu a 1. kole Poháru Talentů karate Goju Ryu

Kroměřížský oddíl Karate Goju Ryu TJ Slavia Kroměříž z.s. vyrazil na 1. kolo Národního poháru karate Goju Ryu a 1. kolo Poháru Talentů karate Goju Ryu, které se konalo v Bruntále. Na turnaj dorazilo šestnáct klubů a celkem proběhlo 285 startů. Kroměřížský oddíl patřil mezi nejpočetnější výpravy. Kroměříž reprezentovalo pod vedením zkušených trenérů Moniky Blešové, Ladislava Havla a Ivany Laštůvkové dvacet tři karatistů. V Poháru talentů nastoupilo dvanáct kroměřížských závodníků a stejný počet nastoupil i v Národním poháru.

V Poháru talentů mohou závodit pouze začátečníci do třinácti let, kteří mají bílý, bílo-žlutý nebo žlutý pásek (obi). Pro první dva zmíněné pásky jsou určeny tři disciplíny: Karate Agility (KA), Kihon Ido (KI) a Kumite Balloon (KuBa). Tyto disciplíny rozvíjejí soutěžní formou základní pohybové schopnosti dětí. Závodníci se žlutým obi nastupují na disciplíny Kata Beginner (KaBe) a Kumite Beginner (KuBe), ve kterých se cvičí základní sestavy a základní zápasy s upravenými pravidly. Tyto disciplíny připravují závodníky na vstup do pokročilých disciplín Kata a Kumite sportovního karate.

Kroměřížští závodníci se v Poháru talentů umístili následovně:

Bryšková Veronika Ml. žákyně 8-9 let (≤ 8.kyu): 2. místo KA, 1. místo KI, 1. místo KuBa
Valenta Jakub Ml. žáci 8-9 let (≤ 8.kyu): 4. místo KA,  3. místo KuBa
Běhalová Jana Ml. žákyně 10-11 let (≤ 8.kyu): 4. místo KA, 3. místo KI, 3. místo KuBa
Hauková Zuzana Ml. žákyně 10-11 let (≤ 8.kyu): 1. místo KA, 1. místo KI, 2. místo KuBa
Haša Tadeáš Ml. žáci 10-11 let (≤ 8.kyu): 1. místo KA, 1. místo KI, 2. místo KuBa
Laštůvka Dominik Ml. žáci 10-11 let (≤ 8.kyu): 5. místo KA, 3. místo KI, 1. místo KuBa
Zahradník Tomáš Ml. žáci 10-11 let (≤ 8.kyu): 3. místo KA, 5. místo KI, 3. místo KuBa
Daněk Samuel St. žáci 12-13 let (≤ 8.kyu): 3. místo KA, 3. místo KI, 2. místo KuBa
Šebestík Tomáš St. žáci 12-13 let (≤ 8.kyu): 4. místo KA, 1. místo KI, 3. místo KuBa
Maděrková Channel St. žákyně 12-13 let (≤ 8.kyu): 1. místo KA, 1. místo KI, 1. místo KuBa
Babušík Libor St. žáci 12-13 let (7.Kyu): 2. místo KaBe, 1. místo KuBe
Zedníčková Julie Ml. žákyně 10-11 let (7.Kyu): 1. místo KaBe, 1. místo KuBe

Kroměřížský oddíl se se ziskem čtrnácti zlatých medailí, pěti stříbrnými medailemi a devíti bronzovými medailemi umístil na prvním místě v celkovém hodnocení klubů, kteří se účastnily Poháru talentů.

V odpolední části turnaje proběhl Národní pohár karate Goju Ryu pro pokročilé karatisty, kteří soutěžili pouze v disciplínách Kata a Kumite. Kata představuje stínový způsob boje s jedním či několika imaginárními soupeři. Před zavedením kumite to byl jediný způsob nácviku boje. Každá kata má daný obsah, délku i časování. Kroměřížští karatisté se díky intenzivnímu tréninku kata začínají více a více prosazovat na stupních vítězů sportovního karate.

Nejmladší závodnicí kroměřížského oddílu byla Julie Zedníčková, která se poprvé představila v pokročilé soutěži kata ml. žákyně 10-11 let. V prvním kole zvítězila proti soupeřce 3:0 na praporky, ve druhém kole bohužel prohrála 0:3 a dostala možnost vybojovat si medaili v repasáži. Zedníčková se zkušenější soupeřky nezalekla a vítězstvím 2:1 získala svou první bronzovou medaili mezi pokročilými karatisty. V kategorii dorostenek 14-15 let závodila Adéla Blumensteinová, Rozárie Cieslarová a Petra Němečková. Děvčata bohužel neměla na tomto turnaji moc štěstí. Němečková musela bohužel kvůli zranění ze závodu odstoupit. Cieslarová předvedla na tatami kata Saifa a vítězstvím 2:1 postoupila do dalšího kola, kde bohužel podlehla zkušenější soupeřce. Blumensteinová poprvé nastoupila do pokročilé soutěže kata, v prvním kole prohrála 1:2 a dál již nepokračovala. Pět kroměřížských závodníků startovalo v kategoriích kata 16+ let. Hana Březovjáková a Karolína Turková nastoupily v disciplínách juniorky 16-17 let a ženy 16+ let. V juniorkách byla úspěšnější Turková a s kata Kururunfa vybojovala bronzovou medaili. V kategorii žen se k Turkové a Březovjákové připojila Eliška Sklářová, pro kterou se jednalo o první závody vůbec. Sklářová bohužel z boje o postup vypadla a její oddílové kolegyně se sešly v boji o třetí míso. Březovjáková zvolila kata Seisan a Turková předvedla kata Kurunfa. Souboj byl velice vyrovnaný, děvčata na sobě v tréninkové přípravě intenzivně pracovala, tudíž i výsledek byl velice těsný. Turková zvítězila o jeden praporek 2:1 a mohla se radovat z druhého bronzu. V kategorii muži 16+ soutěžili dva kroměřížští závodníci. Martin Unger a Igor Laštůvka předvedli pokročilé kata Seisan a Suparinpei, které každému z nich zajistily bronzové medaile. Laštůvka svůj bronzový úspěch zopakoval i v kategorii juniorů a mohl se tak radovat ze dvou bronzových medailí na tomto turnaji. Nejlepších úspěchů dosáhli kroměřížští závodníci v kategoriích staršího žactva. Starší žákyně Markéta Hrušková na sobě v přípravě intenzivně pracovala a díky tomu prošla bez problémů třemi koly disciplíny kata (3:0, 3:0, 2:1) až do finále. Ve finálovém souboji předvedla kata Seisan proti zkušenější závodnici a získala krásnou stříbrnou medaili. Další medaili přidala Hrušková v disciplíně kumite starší žákyně -47kg, kde v napínavém zápase získala dva body yuko a vybojovala  bronzovou medaili. V kata starší žáci 12-13 let nastoupili Tomáš Vrbecký a Alex Knap, kteří se velice úspěšně probojovali až k medailím. Knap vybojoval s kata Sanseru bronzovou medaili a Vrbecký prohrál až ve finále, kde předvedl kata Sanseru. I přes prohru se mohl radovat ze stříbrné medaile. Vrbecký nastoupil i v disciplíně kumite starší žáci -45 kg, kde se mu podařilo vybojovat druhou stříbrnou medaili na tomto turnaji.

Zedníčková Julie Ml. žákyně 10-11 let: 3. místo Kata,  7. místo Kumite BRH
Hrušková Markéta St. žákyně 12-13 let, -47 kg: 2. místo Kata, 3. místo Kumite -47 kg
Knap Alex Starší žáci 12-13 let: 3. místo Kata
Vrbecký Tomáš St. žáci 12-13 let, -45 kg: 2. místo Kata, 2. místo Kumite -45 kg
Blumensteinová Adéla Dorostenky 14-15 let:  7. místo Kumite BRH
Březovjáková Hana Ženy 16+ let: 5. místo Kata
Sklářová Eliška Ženy 16+ let: 7. místo Kata
Turková Karolína Juniorky 16-17 let: 3. místo Kata
Turková Karolína Ženy 16+ let:  3. místo Kata
Laštůvka Igor Junioři 16-17 let: 3. místo Kata
Laštůvka Igor Muži 16+ let: 3. místo Kata
Unger Martin Muži 16+ let: 3. místo Kata

Kroměřížský oddíl karate z TJ Slavia ziskem třiceti devíti medailí pokračuje v úspěšně rozjeté jarní sezoně a nyní se soustředí na tři květnové turnaje, kterých se plánuje účastnit.